DEĞİŞİM SPOR | POPÜLER YAYINLARIMIZ

Dünyada ve Türkiyede Saha zemin, Asfalt,otopark Uygulamalarının önemini ve Gelişimini sizler için derledik..

03

Mart 2016

Asfalt Zemin Kaplama - Renkli ve Desenli Asfalt Nedir? Nerelerde Kullanılır.!

Nevzat AKAGÜNDÜZ 3 Asfalt | Haber

RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulaması , son otuz yıl içerisinde geliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemidir. RENKLİ & DESENLİ ASFALT , görünüm ,uygulandığı ortama gösterdiği uyum ve mimari açıdan , tek tek döşenen parke taşı, tuğla ve diğer zemin kaplama ürünlerinin çok ilerisinde dekoratif asfalt baskı sistemidir. Çimentonun mukavemetiyle, asfaltın esnekliğini içeren benzersiz bir üründür. RENKLİ & DESENLİ ASFALT dekoratif baskı kalıpları ile asfalta , tuğla , arnavut kaldırımı,balık sırtı,kilitli taş, fisco, kayrak veya tasarlanan herhangi bir desen verilebilir. Asfalt yüzeyi baskı uygulandıktan sonra Renkli Yüzey Kaplama Sistemi kullanılarak yüzey renklendirilir. Renkli Yüzey Kaplama , akrilik reçine ile güçlendirilmiş çimento,polimer esaslı su bazlı pigment içeren özel boyadır.Asfaltın mukavemetini arttırır, çatlama ve bozulmasını engeller. RENKLİ & DESENLİ ASFALT dekoratif baskı sistemi dünyanın birçok yerinde , her türlü iklim şartlarında ve trafik koşullarında kendini kanıtlamış bir üründür. Amerika’dan Avusturalya’ya kadar uzanan bölgede birçok firma tarafından uygulanmaktadır RENKLİ & DESENLİ ASFALT Uygulaması PROJE: RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulamasının yapılacağı yerler vaziyet planı üzerinde drenaj, asfalt kalınlığı,desen ve renk seçeneklerine göre projelendirilir. ZEMİNİN HAZIRLANMASI: RENKLİ & DESENLİ ASFALT ‘ın uygulanacağı yüzey, % 92-98 oranlarında sıkıştırılmış ve ıslah edilmiş herhangi bir zemin olabilir. Zemin ıslahı gerekiyorsa ; plentmix dolgu malzemesi , binder tabakası asfalt meyilleri verilerek gerekli kalınlıkta serilip sıkıştırılır. Renkli Desenli asfalt kaplanacak zemin beton ise herhangi bir işleme gerek kalmadan asfaltın serilmesi yapılabilir.

ASFALTIN SERİLMESİ: RENKLİ & DESENLİ ASFALT
uygulamasında ; özel dizayn sıfır numara asfalt kullanılır. Sıfır numara asfalt % 91,00 0-5 mm agrega,% 2,20 filler,% 6,80 bitüm (A.C. 60/70 penetrasyonlu) ‘den oluşur. Asfalt serilmeden önce, tabakalar arası aderansı sağlamak için mevcut alt zemine 1 lt/m² CRS-1 (su bazlı katyonik emülsiyon) uygulanır. Uygulama yerine gelen 120-130 derecedeki asfalt serilecek yerden biraz uzağa uygun bir yere dökülür. Profil mastarlar asfaltın serilme kotunda , gerekli drenaj durumu da göz önüne alınarak yerleştirilir.Sadece yaya trafiğinin olduğu alanlar için 5 cm kalınlığında,araç trafiğinin olduğu yollarda 6 cm kalınlığında asfalt serimi gerçekleştirilir.Gelberiler ile tesviyesi yapılan veya finişer ile serilen asfalt ,120C°-85C°’ler arasında minimum 1,5 tonluk çift bandajlı silindir vasıtasıyla %91-94 oranında sıkıştırılır.

DESEN VERİLMESİ
Silindiraj işlemi sona erdikten sonra,asfalt min. 80 derece sıcaklıkta iken, projesinde istenilen desenlere göre seçilen, özel çelik liflerden imal edilmiş şablonlar istikameti doğrultusunda asfalt yüzey üzerine yerleştirilir. Şablonlar yerleştirildikten sonra 8-10 ton/m² düşey kuvvet vuran kompaktörler, şablon kalınlığını asfalta gömene kadar, çelik desen kalıpları üzerinde gezdirilir, kalıp tam olarak gömüldüğü yerinden kaldırılarak ,2-3 sıra daha önceki derzlere yerleştirilir ( istikametinden şaşmaması için ) ve desen verme işlemine devam edilerek 9 mm derinliğinde derzler elde edilir.

ASFALT YÜZEYİN BOYANMASI
Desen verme işlemi tamamlanan asfalt sıcaklığı 35 derecenin altına düştüğü zaman yüzey kaplama işlemi yapılır.Özel asfalt boyası sistemi iki ünitedir;birincisi acry-lateks baz ve özel çimentodur,ikincisi su bazlı pigment (renklendirici) dir.Bu üç materyal ve 3-4 litre su,20 litrelik bir kovaya boşaltılır,karıştırıcı 400-500 devirlik ½ inçlik matkaba takılarak ,2-3 dakika iyice karıştırılır.Boyanan yüzeylerde ton farkı olmaması için her seferinde aynı miktarda su kullanılır.Boya 110 PSİ’lik hava kompresörüne bağlanan çift kademeli pompa ve buna bağlı püskürtücü ile asfaltın yüzeyine püskürtülür.Fırça ile boya asfaltın yüzeyine siyah renk kalmayacak şekilde iki kat olarak yayılır.Son olarak boyayı koruyucu ve parlaklık veren renkli cila püskürtme yöntemiyle atılarak boyama işlemi tamamlanmış olur. Asfalt Boyasının Faydaları: a)Özel çimento ile akrilik reçine esaslı boya asfalta iyice yapıştığından kolay kolay asfaltın üzerinden çıkmaz ve renkli görünüm yıllarca kalır. b)Özel çimentonun içinde bulunan sertleştirici sayesinde ,asfalt yüzeyi sertleşir, asfaltın aşınma mukavemeti normal asfalta göre üç kat artar. c) Özel boyası sayesinde asfalt -30 derece ile , +70 derece sıcaklığa kadar dayanıklılığını muhafaza eder,derzler ilk görünümünü muhafaza eder. d) Özel asfalt boyası güneş ışınlarını yansıttığı için asfaltın yakıcı sıcaklığını hissettirmez. e) Mevcut asfalt kaplama üzerine uygulanan özel asfalt dolgu macunu ve boya sayesinde yalıtım özelliği ve su izolasyonu sağlar. RENKLİ & DESENLİ ASFALT’ın Özellikleri: EKONOMİK:Asfalt bilinen en ucuz ve dayanıklı zemin malzemesidir. RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulaması kilitli parke taşına nazaran işçilik ve zaman açısından büyük tasarruf sağlar. Uygulama çok seri yapıldığından yol ve kaldırımlar aynı gün içinde ( boyama işleminden 2-3 saat sonra ) yaya trafiğine , 48 saat sonra araç kullanıma açılabilir. ESTETİK: RENKLİ & DESENLİ ASFALT ,bütün bir malzeme olduğundan,beton veya doğal taşın klasik görüntüsünü kalıcı olarak elde edersiniz.Çökme ve kabarma olmaz,derzler bozulmaz,düzgülüğünü ve güzelliğini yıllarca muhafaza eder. Standart desen ve renkler dışında özel desen ve renk seçenekleri sunar.

DAYANIKLI: RENKLİ & DESENLİ ASFALT
özel boyası sayesinde asfaltın mukavemetini 3 kat arttırır. Bu nedenle benzeri ürünlere karşı daha dayanıklıdır. EMNİYETLİ:Araçlar RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulanmış yola girdiklerinde ses ile kulağı, görünüm ile de gözü ikaz eder ve dikkati artırır, yavaşlama ihtiyacı duyulur.Kilitli parke taşlı yollarda derzlerin boşalması nedeni ile yerlerinden oynamış taşlar birbirine vurarak rahatsız edici sesler çıkarırlar, araçlar taşı fırlatabilirler. RENKLİ & DESENLİ ASFALT uygulanmış yollarda böyle bir tehlike söz konusu değildir. TEMİZ : Beton ve doğal taşlı yollarda derzlerdeki kum dolgusu süpürme esnasında boşalır, derzlerin su geçirmesi ve don nedeniyle oluşan hacim genişlemeleriyle alt yapı bozulur, derzlerden bitkiler çıkar, üzerine basınca su sıçratır. Bu nedenle devamlı tamir ve bakım kaçınılmazdır. Homojen bir malzeme olan RENKLİ & DESENLİ ASFALT ise bakım gerektirmez, su veya vakumlu süpürge araçları ile kolayca temizlenebilir. SAĞLIKLI : Kilitli parke taşlarda derzlerden saçılan bitkilerin yok edilmesi için kullanılan kimyasallar çevre sağlığına zarar verir. Derz dolgusu kumlar ise rüzgar da uçuşarak yayaları rahatsız eder.

RENKLİ & DESENLİ ASFALT ‘ta bu sakıncalar yoktur.
GÜVENLİ: Herhangi bir toplumsal olayda yerden kolaylıkla sökülebilen taşlar kötü niyetle kullanılabilir.
RENKLİ & DESENLİ ASFALT ‘ ta tam güvenliktesiniz.
UYUMLU : Tarihsel ve kentsel doku ile uyumlu olması ve istenilen şekilde baskı yapılabildiği için restorasyon çalışmaları için ideal çözümdür.
SÜRATLİ UYGULAMA : Günde 750 m2 uygulanabilme kapasitesine sahiptir. LOGO : Müşteri isteği doğrultusunda özel logolar ile ilgili desen kalıpları hazırlanarak uygulama imkanı sağlanır.

Bisiklet ve yürüyüş yolları Okul Alanları Yaya kaldırım düzenlemeleri Apartman Otopark ve Kapalı Garajlar Asfalt ve beton yüzeylere her türlü yol, otopark ve işaretleme çizgilerinin çizilmesi Spor Sahaları ( Tenis , Basketbol , Voleybol ) zemin kaplaması, istenilen renkte boyanması ve oyun çizgilerinin çizilmesi

TENİS KORTU & ASFALT UYGULAMASI
Tenis kortu zemin kaplaması : Sıkıştırılmış zemin ( plentmix dolgu malzemesi, beton veya aşınma asfaltı ) üzerine min. 4 cm kalınlıkta sıfır numara özel dizayn asfalt belirli kotlar dahilinde serilip, silindir ile sıkıştırılarak düz bir zemin elde edilir. Düzgün halde bulunan asfalt zemin üzerine, acry - lateks bazlı çimento katkılı özel asfalt boyası istenen renkte kopresör yardımı ile iki kat olarak tatbik edilerek tenis kortu oyun çizgilerininde çizilmesi ve özel boyanın kurumasını müteakiben renkli cila işlemi yapılarak kullanıma hazır hale getirilir.


Telefon

Whatsapp

Teklif Al