DEĞİŞİM SPOR | POPÜLER YAYINLARIMIZ

Dünyada ve Türkiyede Saha zemin, Asfalt,otopark Uygulamalarının önemini ve Gelişimini sizler için derledik..

11

Nisan 2015

Zemin kaplamaları Nedir.? Nerelerde Kullanılır.

Değişim Asfalt Admin Zemin | Haber

Bu yazımızda sizlere hangi tip zemin kaplamalarının hangi alanlar için daha uygun olduğunu avantajlarını ve dezavantajlarını detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Spor sahalarının bu anlamda akrilik, poliüretan ve epdm zeminler ile kaplanabildiğini söyleyebiliriz. Bunları başlıklar altında daha detaylı olarak inceleyelim.

- Akrilik Zemin Kaplama Nedir ?
Kullanılacak alandaki amaca bağlı olarak hijyenik, dekoratif ve birçok dayanıklılık özelliğini bünyesinde barındıran akrilik zemin, muhtelif reçine ve sentetik dolgular ile tasarlanan bir zemin kaplama malzemesidir. Farklı renklerde asfalt zemin üzerinde 2 ve 3 milimetre ebatlarında uygulanabilmektedir. Görüntü olarak estetik, maliyet olarak ekonomiktir.
Akrilik Zemin Avantajları
Kaymaz
Hava koşullarına karşı dayanıklıdır
Aşınmaya karşı dayanıklıdır
Kimyasallara karşı dayanıklıdır
Ekonomik ve hijyeniktir

- Epdm Zemin Kaplama Nedir?
Kapalı ve açık tenis kortlarında, voleybol sahalarında ve çocuk oyun alanlarında oldukça sık tercih edilen epdm zemin kaplamaları 2 katman olmak suretiyle 15 mm kalınlığa kadar uygulanabilen, üst kısmın U.V dayanımı yüksek, bağlayıcı poliüretan özellikli suyu geçiren, darbe ve çivili ayakkabı dayanımı üst seviyelerde olan sentetik bir zemin türüdür. Kauçuk kaplama olarakta nitelendirilmektedir.
Epdm Zemin Avantajları
Yaralanmalarda önleyici olması
Geçirgenliğe bağlı olarak kaymaz
Temizliği oldukça kolaydır
Darbe dayanımı yüksektir
Geçirgenlik özelliği sayesinde su birikintisi yapmaz
Aynı zamanda ses ve ısı izolasyonuna yatkındır

- Poliüretan Zemin
Bu tip etkinlikler düzenlemek ve bundan para kazanmak, tamamen kulüp yönetimlerinin tasarrufundadır. Bu etkinlikler yapılarak tabi ki gelir elde edilebilir. Ancak bu tip etkinlikler saha için pek tercih edilebilir değildir. Saha üzerinde yapılan etkinliğin büyüklüğüne göre çoğu zaman sahanın yenilenmesini gerektiren durumlarla sonuçlanır. Avrupa’da birçok kulüp futbol sezonu dışında bu tip etkinlikler düzenler ve sahalarını yılda 1 veya 1’den fazla kez yeniler. Bunu tercih edip etmemek, tamamen kulübün maddi kazanç hacmindeki tercihlere bağlı. Ama baktığınız zaman Avrupa müsabakalarında üst düzeyi hedefleyen kulüplerin çoğu sahalarını futbol dışındaki organizasyonlara kapattı. Futbol dışı etkinliklere kapısını açan kulüplerin sahaları da yıl içerisinde yeteri kadar tat vermiyor.
Poliüretan zeminlerin yüzeylerinin çok amaçlı olarak kullanılması ve birçok spor dalının yapısına uygun özellikler taşıması nedeniyle, poliüretan zeminler günümüzde en fazla tercih edilen zemin kaplamaları arasında yer almaktadır. Özellikle top ile yapılan sporlarda hareketlerin doğallığını kaybetmemesi adına birincil tercihler arasında yer alabilmektedir. Poliüretan Zeminin Avantajları
Kapalı spor salonları için ideal yapıda olması
Mat yapısının ışığı yansıtmaması
Zemine baskı yapan basınçtan etkilenmemesi
Çizilme ve aşınmaya karşı yapısı itibariyle dayanıklı olması
Zamana bağlı deformasyonlara karşı dayanıklı olması


Telefon

Whatsapp

Teklif Al